Израелското правосъдно министерство ще представи законопроект, задължаващ финансираните от чужди държави НПО да носят специално означение в Кнесета
Правосъдната министърка на Израел, Айелет Шакед, ще представи законопроект, който ще задължи неправителствените организации (НПО), които получават финансиране от чужди правителства, да поставят специален знак върху документите си, когато ги представят пред законодателите. Това съобщи онлайн изданието „Хаарец“.
Съгласно текста, представителите на такива организации, които почти изцяло са в левия политически спектър, ще бъдат задължени да носят същото означение, когато се идентифицират.
На този етап проектът ще бъде поставен на публично обсъждане преди да бъде внесен за гласуване в Кнесета.
Според правосъдната министърка, „Явната намеса на чужди правителства във вътрешните работи на Израел посредством финансиране на такива организации, е безпрецедентно и масово. То нарушава приетите норми и правила за отношения между демократичните държави“. Шакед добави още, че такива организации „подкопават суверенитета и идентичността на държавата“.
Като пример тя посочи ролята, която правозащитните организации за изиграли в разследването от страна на ООН на последния конфликт в Ивицата Газа: „Докладът на ООН обвинява Израел във военни престъпления и умишлени действия спрямо цивилни граждани по време на операция „Защитно острие“. Тези обвинения се основават на показанията на израелски неправителствени организации, като Бецелем, Да спрем мълчанието и Адала“.
Законопроектът предвижда четири основни мерки срещу заклейменото от Шакед явление: първо, НПО-та, които получават преобладаващата част от финансирането си от чужди правителства, ще трябва да отбележат тази факт във всичките си документи, всяка писмена комуникация със законодатели и по време на всяко изслушване или обсъждане, за което се води стенографски протокол; второ, представителите на такива организации ще трябва да оповестяват публично факта за финансирането си във всяка вербална дискусия, провеждана на места, където работят хора на изборни длъжности; трето, тези организации ще бъдат задължени да посочват кои са финансиращите ги донори върху документите и докладите, които изпращат законодателите; и четвърто, подобно на лобистите, представителите на такива организации ще носят специални идентификационни карти.
За разлика от частната законодателна инициатива на депутатите, законопроектите на правителството не преминават предварително разглеждане от комисиите в Кнесета, а направо се внасят в зала на първо четене.
През юли 2012 г. сходен закон бе приет в Руската федерация. В него финансираните от чужбина организации са наречени „чужди агенти”.
В свое публично обръщение Адала, организация, предоставяща правна помощ на малцинства, заяви: „Целта на този законопроект е да бележи организациите, защитаващи правата на човека, които имат различни възгледи и критикуват правителствените политики. Правосъдната министърка Шакед добре знае, че всички регистрирани неправителствени организации, включително Адала, са задължени от закона за регистрация на гражданските организации да докладват финансирането си. Тази информация е публично достъпна. Международното финансиране на правозащитните организации е легитимно и необходимо, особено в държави, където правозащитната ситуация е сериозна. Ето защо вярваме, че предложението на министър Шакед всъщност цели тормоз и настройване на общественото мнение против правозащитните организации – практика, която е типична за мрачните режими както в миналото, така и днес“.
Против идеята на законопроекта се изказаха и от другата спомената от Шакед организация, Да спрем мълчанието (Шоврим Штика) – сдружение на настоящи и бивши войници от израелската армия, които събират свидетелства от военната си служба в Западния бряг, Ивицата Газа и Източен Йерусалим за случаи на малтретиране на палестинци, плячкосване и унищожаване на имущество. В публикация с краен тон във Фейсбук страницата си от организацията заявяват: „Екстремисткото правителство на Нетаняху не може да спре тероризма. Отказва и да прекрати окупацията и заселването на окупираните територии. Ето защо прибягва до това, което умее най-добре – да третира държавата Израел като заложник в нейния екстремистки месиански проект“.
Идеята за законопроекта бе първоначално на Бецалел Смотрич, депутат от крайнодясната религиозна ционистка партия Еврейски дом (ха-Баит ха-Йехуди), но в последствие бе възприета и от правителството. Смотрич предизвика скандал по-рано тази година с предложението израелски инвеститори да не продават недвижимо имущество на араби. Цитиран от Йерусалим Поуст той заяви, че „Всеки, който защитава евреите и се противопоставя на смесени бракове, не е расист. И всеки, който иска евреите да живеят като евреи без не-евреи, не е расист“. Той имаше остри изказвания и срещу еднополовите бракове, определяйки ЛГБТ хората като „абнормални“ и твърдейки, че „контролират медиите“, за да печелят публични симпатии.
Айелет Шакед е министър на правителствената коалиция също от партията Еврейски дом. През юни 2014 г. тя сподели Фейсбук публикация на израелския журналист и писател Ури Елицур, който, според редица медийни отразявания, нарича палестинските деца „змийчета“ и намеква за колективно наказване на палестинците. Тогава турският премиер Реджеп Таип Ердоган, сам известен с недемократични мерки за заглушаване на политическата опозиция и гражданското недоволство, заяви, че мисленето на Шакед не е по-различно от това на Адолф Хитлер. Шакед зае министерския пост през май тази година, а през юли оповести инициативата си по узаконяване на собствеността над земята на израелските заселници в Западния бряг на река Йордан.