Осъден турски журналист получава международна награда за свобода на словото

Редакторът на турски ежедневник, осъден на близо шест години затвор, след като публикува твърдения, че Турция се е опитвала да достави оръжия на сирийски опозиционни групировки, е сред победителите на международен конкурс за свобода на печата, предаде "Асошиейтед прес", цитирана от БТА.

Джан Дюндар, главен редактор на в. "Джумхуриет", бе осъден през май по обвинения за разкриване на държавни тайни. Той се намира на свобода в очакване на съдебното решение, след като обжалва присъдата.

Дюндар е един от четиримата журналисти, отличени с годишните награди на базирания в Ню Йорк Комитет за защита на журналистите.

Останалите трима са египетският фотожурналист Махмуд Абу Зеид, разследващият репортер от Салвадор Оскар Мартинес и индийският журналист на свободна практикаМалини Субраманиам. Наградите ще бъдат връчени през ноември.

Дюндар бе осъден заедно с Ердем Гюл - ръководител на бюрото на вестника в Анкара. Дюндар получи присъда от 5 години и 10 месеца затвор, а Гюл - 5 години. Те бяха съдени и за шпионаж, но по това обвинение бяха оневинени. По време на процеса нападател се опита да застреля Дюндар пред сградата на съда в Истанбул.

През май 2015 г. те разпространиха видеозапис за задържането през януари 2014 г. на турско-сирийската граница на камиони на турските тайни служби (МИТ), за които се подозира, че са транспортирали оръжия, предназначени за ислямистки бунтовници в Сирия.

Двамата бяха в ареста от края на ноември миналата година и освободени в края на февруари с постановление на Конституционния съд в Турция, че правата им са били нарушени.

Президентът Реджеп Ердоган нарече публикацията им "шпионаж" и обеща "че ще им се потърси отговорност и ще си платят за това". Държавният глава твърди, че камионите са съдържали хуманитарна помощ за сирийските турци и че журналистите са съдействали в "саботирането" на тази хуманитарна помощ, за да навредят на имиджа му.

Искът, подаден лично от него срещу Дюндар и Гюл, ги обвиняваше, че са част от терористичната мрежа на духовника и враг на президента Ердоган Фетуллах Гюлен. От години държавният глава твърди, че Гюлен е създал паралелна структура от свои последователи в съдебната система, полицията и медиите. Турският президент поиска Дюндар да бъде наказан с няколко присъди: една утежнена доживотна присъда, една доживотна и 42 години затвор.

След като те бяха задържани, хиляди души излязоха на протест в Истанбул, обвинявайки упраляващата Партия на справедливостта и развитието (Adalet ve Kalkinma Partisi – AKP), че съдейства на "Ислямска държава". В. "Джумхюриет" е основан още през 1924 г. и по традиция е близък с кемалистите, като поддържа светска и републиканска политика.

Източник: Дневник