Пресичане на държавни граници и правни последици за лица с временна закрила

UA/BG

 

ПЕРЕТИН ДЕРЖАВНОГО КОРДОНУ ТА ПРАВОВІ НАСЛІДКИ ДЛЯ ОСІБ З ТИМЧАСОВИМ ЗАХИСТОМ

Якщо ви постійно проживали в Україні та покинули країну, рятуючись від війни, ви маєте право на тимчасовий захист у будь-якій країні ЄС. Тимчасовий захист триватиме не менше одного року, і його термін може бути продовжений залежно від ситуації в Україні.

В'їзд в країну-член ЄС

У зв’язку з режимом надзвичайного стану в’їзд в Україну осіб, які тікають від війни, дозволено тим, хто:

 • має дійсні українські документи, що посвідчують особу;
 • має паспорт старого формату без біометричних даних:
 • має посвідчення особи;
 • має водійські права;
 • має свідоцтво про народження - для дітей до 14 років
 • не має жодного із зазначених вище документів, але мають інші офіційні документи, що посвідчують їх особу - наприклад: посвідчення, перепустки, дипломи, членські квитки, банківські картки, трудові книжки, документи на майно тощо;
 • не має абсолютно жодних документів - виключно та після перевірки прикордонників.

Перетин кордонів країн, що не входять до ЄС

Якщо для того, щоб потрапити до країни-члена ЄС, вам потрібно перетнути кордони країни/країн, що не входять до ЄС, ви повинні дотримуватися правил перетину кордону для громадян України в цій країні. На відміну від країн ЄС, вони можуть мати обмеження на в’їзд для громадян України та вимагати від вас надати документи, відмінні від тих, що дають право на в’їзд до ЄС.

Наприклад, громадяни України можуть в’їхати на територію Молдови, пред’явивши національний документ, що посвідчує особу (посвідчення особи/посвідчення особи). Але згідно з новими правилами від 4 травня 2022 року, кожен громадянин України може один раз в’їхати і один раз виїхати за одним із документів, які він має. Але для багаторазового перетину кордону потрібен виключно дійсний закордонний паспорт громадянина України. Детальніше про в’їзд громадян України до Молдови можна дізнатися на сайті Урядового порталу Республіки Молдова для громадян України.

Для в'їзду в Туреччину потрібен закордонний паспорт (біометричний або звичайний) або дійсний внутрішній паспорт. Якщо дитина не має паспорта, то питання перетину кордону за свідоцтвом про народження та у супроводі довірених осіб вирішується індивідуально у співпраці з Посольством та Державною міграційною службою Туреччини. Детальніше про права громадян України на території Туреччини можна дізнатися на порталі Visit Ukraine

Подорожі в межах ЄС

Громадяни України, які мають біометричні паспорти, мають право вільно пересуватися в межах Союзу протягом 90 днів після в'їзду на його територію.

Якщо ви маєте право на тимчасовий захист, але маєте небіометричний паспорт, прикордонні органи країни першого в’їзду в ЄС повинні видати короткострокову візу, дійсну протягом 15 днів після в’їзду до Шенгенської зони. Це дозволить вам користуватися правами, пов’язаними з тимчасовим захистом під час подорожі до країни призначення ЄС.

Якщо ви маєте право на тимчасовий захист, але не маєте біометричний паспорт, прикордонні органи країни першого в’їзду в ЄС вирішать, чи дозволити вам продовжити подорож, якщо це необхідно, наприклад, видавши проїзний документ і візу або використають бланки передачі, пов'язані із законодавством про тимчасовий захист.

Якщо ви вперше перетнули кордон ЄС через країну, яка не входить до зони ЄС без внутрішнього прикордонного контролю (Румунія, Болгарія, Хорватія, Кіпр та Ірландія), ваші документи, як правило, повторно перевірятимуть на пункті пропуску. наступної країни Шенгену.

Переміщення між країнами, що входять до Шенгенської зони

Як тільки ви в’їдете в країну, яка входить до цієї зони, ви, як правило, можете подорожувати до інших країн, які входять до Шенгенської зони, без перевірки на кордоні. Однак ви можете робити це лише протягом 90 днів протягом 180-денного періоду.

Переїзд з однієї країни-члена ЄС в іншу

Ви можете вільно вибирати країну ЄС, де ви бажаєте скористатися тимчасовим захистом, але дуже важливо знати, що ви можете отримати тимчасовий захист лише в одній країні ЄС одночасно. Таким чином, якщо ви зареєстровані в одній країні ЄС і переїжджаєте в іншу, країна, до якої ви переїжджаєте, повинна надати вам усі права, передбачені статусом тимчасового захисту, включаючи реєстрацію та надання вам дозволу на проживання.

Для цього не потрібно здійснювати жодних формальних дій, подавати заяви про відмову у тимчасовому захисті або повертати реєстраційну картку, видану болгарською державою.

Після прибуття до іншої країни-члена ЄС переміщені особи з України – протягом періоду їхнього безвізового перебування (загалом 90 днів протягом 6 місяців) або протягом періоду дії візи, яку вони отримали – зможуть вирішити, чи вони бажають залишитися та реалізувати там свої права як особи під тимчасовим захистом у ЄС.

Якщо особи, переміщені з України, вирішать залишитися в іншій державі-члені ЄС, то вони повинні зробити нову реєстрацію для тимчасового захисту у відповідному місцевому офісі чи органі влади. Лише після цього реєстраційну картку, видану в Болгарії, необхідно передати владі іншої держави-члена для отримання нового місцевого документа як особи під тимчасовим захистом.

Коротка подорож в Україну

Якщо вам потрібно повернутися в Україну на короткий час, наприклад, щоб відвідати родину, отримати документи чи врятувати рідних, ви не втрачаєте статус тимчасового захисту. Короткі візити в Україну не повинні розглядатися країнами ЄС як рішення про добровільне повернення до закінчення терміну дії тимчасового захисту.

Це означає, що коротка поїздка в Україну не повинна призводити до анулювання посвідки на проживання та втрати пов’язаних із цим статусом прав.

Повернення в Україну

У разі добровільного повернення в Україну, тобто ви ви їдете в Україну і маєте намір там залишитися, ви більше не матимете права на тимчасовий захист в ЄС. На практиці це означає, що країни Європейського Союзу анулюють виданий вам дозвіл на проживання та припиняють гарантувати права, пов’язані з тимчасовим захистом.

Якщо через деякий час ви захочете повернутися до ЄС до закінчення надзвичайного стану, ви знову матимете право на тимчасовий захист. Країни Європейського Союзу сприятливим чином сприймуть ваше бажання повернутися до ЄС, враховуючи ситуацію в Україні.

Повернення до країни-члена ЄС після повернення в Україну

Якщо ви вирішите повернутися до країни ЄС, де вам спочатку було надано тимчасовий захист, ця країна не зобов’язана прийняти ваше повернення на свою територію. Якщо ця країна відмовляється прийняти вас, ви зможете скористатися тимчасовим захистом в іншій країні ЄС на ваш вибір, куди ви їдете після повернення до ЄС.

Якщо ваш випадок більш специфічний, ви можете зателефонувати на гарячу лінію Болгарського Гельсінського комітету з правового захисту біженців та мігрантів за телефонами:

 • З понеділка по п'ятницю з 09:00 до 17:00:

00359 2 980 20 49, 00359 2 981 33 18

 • З понеділка по п'ятницю з 08:00 до 18:00:

00359 8888 19 745 (гаряча лінія)

 

**Публікація створенa за фінансової підтримки Болгарського жіночого фонду (БФЖ). Вона не відображає думку БФЖ і організація не несе за це відповідальності.

 

 _____________________________

 

 

ПРЕСИЧАНЕ НА ДЪРЖАВНИ ГРАНИЦИ И ПРАВНИ ПОСЛЕДИЦИ ЗА ЛИЦА С ВРЕМЕННА ЗАКРИЛА

Ако сте пребивавали постоянно в Украйна и сте напуснали страната, за да избягате от войната, имате право на временна закрила във всяка държава от ЕС. Временната закрила ще продължи най-малко една година от датата на нападението на Русия над Украйна, като срокът ѝ може да бъде удължен в зависимост от ситуацията в Украйна.

Влизане в страна член на ЕС

Поради извънредната ситуация, влизането на хора, бягащи от войната в Украйна, е разрешено на тези, които:

 • разполагат с валидни украински документи за самоличност;
 • разполагат със стар формат паспорт без биометрични данни:
 • разполагат с лична карта;
 • разполагат с шофьорска книжка;
 • разполагат с акт за раждане – за деца до 14 години
 • не разполагат с никой от посочените документи, но имат други официални документи, които указват тяхната самоличност – например: удостоверения, пропуски, дипломи, членски карти, банкови карти, трудови книжки, документи за собственост и други подобни;
 • не разполагат с абсолютно никакви документи – по изключение и след извършването на проверка от служители на Гранична полиция.

Пресичане на граници на държави, които не са член на ЕС

Ако, за да стигнете до страна член на ЕС, ви се налага да пресичате граници на държава/държави, която/които не са член на ЕС, трябва да се съобразите с правилата за пресичане на границите за украински граждани в тази държава. За разлика от страните на ЕС, те могат да имат ограничения за влизане на украински граждани и да изискват от вас документи, различни от тези, които ви дават право за влизане в ЕС.

Например, гражданите на Украйна могат да влизат на територията на Молдова като представят национален документ, удостоверяващ личността (удостоверение на личността/идентификационна карта). Според новите правила от 4 май 2022 г. всеки гражданин на Украйна може един път да влезе и един път да излезе с всякакъв документ за самоличност, какъвто притежава. Но многократно пресичане на границата е допустимо единствено с валиден задграничен паспорт на гражданин на Украйна. Повече информация за гражданите на Украйна, влизащи в Молдова, може да намерите на сайта на правителствения портал на Република Молдова за украинските граждани.

За влизане в Турция е необходим задграничен паспорт (биометричен или обикновен) или валиден вътрешен паспорт. Ако детето няма паспорт, въпросът за преминаването на границата с акт за раждане и е придружено от пълномощници, се решава индивидуално в сътрудничество с Посолството и Държавната миграционна служба на Турция. Повече информация за правата на украински граждани на територията на Турция може да намерите на портала Visit Ukraine.

Пътуване в рамките на ЕС

Украинските граждани, които имат биометрични паспорти, имат право да се движат свободно в рамките на Съюза за период от 90 дни, след като са влезли на територията му.

Ако имате право на временна закрила, но притежавате небиометричен паспорт, органите на границата на държавата от ЕС на първо влизане следва да издадат виза за краткосрочно пребиваване със срок на валидност 15 дни при влизане в Шенгенското пространство. Това ще ви позволи при пътуването до държавата от ЕС на местоназначение да се ползвате от правата, свързани с временната закрила.

Ако имате право на временна закрила, но не притежавате документ за задгранично пътуване, органите на границата на страната от ЕС на първо влизане ще решат дали да ви позволят да продължите пътуването си, ако е необходимо, например чрез издаване на документ за пътуване и виза или чрез използване на формуляри за прехвърляне, свързани със законодателството за временна закрила.

Ако сте преминали границата на ЕС за първи път през държава, която не е част от Шенгенското пространството (обединяващо държавите от ЕС без граничен контрол на вътрешните граници) вашите документи по правило ще бъдат проверени отново на граничния контролно-пропускателен пункт на следващата шенгенска държава. Държавите извън Шенгенското пространство са Румъния, България, Хърватия, Кипър и Ирландия.

Придвижване между държави, които са част от Шенгенското пространство

След като влезете в страна, която е част от това пространство, по принцип можете да пътувате до други държави, които са част от Шенгенското пространство, без да се налагат гранични проверки. Можете обаче да правите това само в продължение на 90 дни в рамките на период от 180 дни.

Преместване от една държава член на ЕС в друга

Свободни сте да изберете държавата от ЕС, в която искате да се ползвате от временна закрила, но е много важно да знаете, че можете да се ползвате от временна закрила САМО в една държава от ЕС едновременно. Затова, ако сте регистриран/а в една държава от ЕС и се преместите в друга, държавата, в която се премествате трябва да ви предостави всички права, предвидени в рамките на статута на временна закрила, включително да ви регистрира и да ви предостави разрешение за пребиваване.

За целта не е необходимо да се извършват никакви формални действия, да се подават заявления за отказ от временна закрила, или да се връща регистрационната карта, издадена от българската държава. 

След пристигането си в другата държава-членка на ЕС разселените лица от Украйна – в срока на безвизовото си пребиваване (общо 90 дни в рамките на 6 месеца) или в срока на получената от тях виза – ще могат да преценят дали желаят да останат и да ползват там правата си като лица под временна закрила в ЕС. 

Ако решат да останат в другата държава-членка на ЕС разселените от Украйна лица трябва да си направят нова регистрация за временна закрила пред съответната местна служба или орган. Едва тогава издадената в България регистрационна карта трябва да се предаде на органите в другата държава-членка, за да се получи от тях нов местен документ като лице под временна закрила.

 

Кратко пътуване в Украйна

Ако се налага да се върнете в Украйна за кратко време, например за да посетите семейството си, да вземете документи или да спасите членове на семейството, не губите статута си на временна закрила. Кратките посещения в Украйна не се считат от държавите от ЕС за решение да се завърнете доброволно преди изтичането на срока на временната закрила.

Това означава, че кратко пътуване до Украйна води до отмяна на времената закрила и загуба на правата, свързани с този статут.

Завръщане в Украйна

В случай на доброволно връщане в Украйна, което означава, че пътувате до Украйна и смятате да останете там, вече няма да имате право на временна закрила в ЕС. На практика това означава, че страните от Европейския съюз отменят издаденото ви разрешение за пребиваване и спират да гарантират правата, свързани с временната закрила.

Ако след известно време искате да се върнете в ЕС преди края на извънредната ситуация, отново ще имате право на временна закрила. Държавите от Европейския съюз ще разгледат по благоприятен начин желанието ви да се върнете в ЕС въз основа на обстановката в Украйна.

Връщане в страна член на ЕС след завръщането в Украйна

Ако обаче решите да се върнете в държавата от ЕС, където първоначално сте получили временна закрила, тази държава не е задължена да приеме завръщането ви на своя територия. Ако тази държава откаже да ви приеме, следва да можете да се ползвате от временна закрила в друга страна от ЕС по ваш избор, до която пътувате при завръщането си в ЕС.

 

Ако вашият случай е по-специфичен, може да се обадите на горещата линия на Български хелзинкски комитет за правна защита на бежанци и мигранти, на следните телефони:

 • От понеделник до петък, от 09:00 до 17:00 часа:

00359 2 980 20 49, 00359 2 981 33 18

 • От понеделник до петък, 08:00 до 18:00:

00359 8888 19 745 (гореща линия)

 

**Публикацията е създадена с финансовата подкрепа на Български фонд на жените. Тя не отразява становището на БФЖ и организацията не носи отговорност за нея.