Начини за внасяне на здравноосигурителни вноски в България

UA/BG

 

СПОСОБИ СПЛАТИ ВНЕСКІВ НА МЕДИЧНЕ СТРАХУВАННЯ В БОЛГАРІЇ

7 липня ми оприлюднили інформацію про тривалість медичного страхування осіб з тимчасовим захистом.

У ньому ми вказали, що 25 липня закінчується термін медичного страхування, який покриває держава, для осіб, які отримали тимчасовий захист у Болгарії до 26 квітня 2022. Для всіх громадян України, які в'їхали на територію Болгарії після 26 квітня 2022 року державна допомога на медичне страхування починається з дати реєстрації тимчасового захисту та триває 90 днів.

Після цього медичне страхування повинні оплачувати самі особи з тимчасовим захистом. Виняток становлять діти до 18 років і дорослі - жінки старше 63 років і чоловіки старше 65 років.

Нижче ми надаємо інформацію про те, як ви можете робити вмески за медичне страхування.

Якщо ви платите вчасно (до 25 числа наступного місяця), внесок дорівнює 28,40 левів на місяць. У разі прострочення платежу необхідно перевірити нараховані відсотки. Для цього скористайтеся калькулятором відсотків заборгованості на веб-сайті НАП, ввівши місяці, за які не було сплачено медичне страхування, за цим посиланням –

https://portal.nra.bg/details/health-calculator-2 > Проверка.

При введенні даних для перевірки необхідно зазначити: «Самоосигуряващо се лице по чл. 40 ал. 5 от ЗЗО »; « Минимален осигурителен доход» і ввести дату виплати відсотків.

Способи оплати

 1. Дізнавшись точну суму боргу, ви можете сплатити свої зобов’язання перед НЗОК електронно за посиланням вище, вибравши Справка - Плащане по интернет. Необхідно ввести Вид ідентифікатора - ЛНЧ, ввести свій ЛНЧ та прізвища. Сума в місци Страхові внески НЗОК (Осигурителни вноски НЗОК) вже введена. Потім ви можете перейти до оплати. Якщо ви обираєте віртуальний POS-термінал, оплату можна здійснити за допомогою банківської карти. Ви також можете оплатити через ePay, якщо ви зареєстровані на ePay.bg
 2. Оплата безготівковим розрахунком з каси банку або через інтернет чи телефонний банкінг - платіжним дорученням про сплату до бюджету на банківський рахунок НАП із зазначенням коду медичного страхування - 561111. Дивиться рахунки в банку. У Виді оплати оберіть Медичне страхування (Здравно осигуряване), в Офис – місто, потім виберіть конкретне відділення за місцем проживання.
 3. На касі банку в офісі НАП. Перевірте ТУТ, чи є в обраному вами офісі каси банку.
 4. Оплата поштовим переказом. При оплаті поштовим переказом ви вносите гроші готівкою на пошті, а потім Болгарська пошта перераховує суму на рахунки НАП.
 5. На касах EasyPay.
 6. Через сервіс НАП – Справка про зобов'язання з можливістю оплати, доступна за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) або за допомогою персонального ідентифікаційного коду (ПИК).*

Переваги КЕП і ПІК

Користування послугами НАП з кваліфікованим електронним підписом (КЕП) або персональним ідентифікаційним кодом (ПІК) після реєстрації дає ряд переваг:

 • Сума зобов'язань видна до здійснення платежу;
 • Автоматичне заповнення даних для ідентифікації особи та виду зобов'язань, які ви бажаєте сплатити;
 • Історія платежів, здійснених вами за допомогою сервісу.

 

**Публікація створенa за фінансової підтримки Болгарського жіночого фонду (БФЖ). Вона не відображає думку БФЖ і організація не несе за це відповідальності.

_______________________________________

 

 

НАЧИНИ ЗА ВНАСЯНЕ НА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ В БЪЛГАРИЯ

На 7 юли публикувахме информация за срока на здравното осигуряване на лица с временна закрила, покриван от държавата.

В нея посочихме, че на 25 юли изтича срокът на здравното осигуряване, което се покрива от държавата, на лица, които са оформили временна закрила в България преди 26 април 2022 г. За всички украински граждани, които са влезли на територията на страната след 26.04.2022 г., държавната помощ за здравно осигуряване започва от датата на регистрация за временна закрила, и продължава 90 дни.

След това здравните осигуровки трябва да се заплащат от самите лица с временна закрила. Изключение са децата под 18 и възрастните - над 63 години за жените и над 65 години за мъжете. 

Долу предоставяме информация за това как може да правите вноските за вашето здравно осигуряване.

Ако плащате в срок (до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнася задължението), то е равно на 28,40 лева месечно. При плащане със закъснение, е необходимо да изчислите дължимите лихви. За тази цел използвайте Лихвен калкулатор за просрочени задължения на сайта на НАП, като въведете месеците за които не са платени здравните осигуровки по този линк -

https://portal.nra.bg/details/health-calculator-2

Трябва да отбележите: „Самоосигуряващо се лице по чл. 40 ал. 5 от ЗЗО“; „Минимален осигурителен доход“ и да въведете датата на олихвяване.

Способи оплати

 1. След като знаете точната сума, която дължите, може да платите задълженията си към НЗОК по електронен път като продължите по горепосочения линк като изберете Справка - Плащане по интернет. Задължително трябва да въведете Вид на идентификатора - ЛНЧ, да въведете Вашето ЛНЧ и имена в полето Задължено лице. Сумата в полето Осигурителни вноски НЗОК е вече въведена. След това може да продължите към Плащане. Ако изберете виртуален ПОС терминал, плащането може да бъде осъществено с помощта на Вашата банкова карта. Също така може да платите чрез еPay, ако имате регистрация в ePay.bg
 2. Плащане по банков път от банков офис или чрез онлайн или телефонно банкиране – с платежно нареждане за плащане към бюджета към банкова сметка на НАП и посочване на кода за здравно осигуряване - 561111. Вижте Банкови сметки. Във Вид на плащане изберете Здравно осигуряване, в Офис – изберете областния град, след това изберете конкретния офис по местоживеене.
 3. На банково гише в офис на НАП - с вносна бележка. Проверете ТУК дали в избраният от Вас офис има банково гише.  
 4. Плащане с пощенски запис. При плащане с пощенски запис, внасяте парите в брой в пощенска станция, а след това Български пощи превеждат сумата към сметки на НАП. Попълвате пощенски запис за плащане към бюджета.
 5. В касите на EasyPay.
 6. Чрез услугата на НАП - Справка за задълженията с възможност за плащане, достъпна с квалифициран електронен подпис (КЕП) или с персонален идентификационен код (ПИК)*.

Предимствата на КЕП и ПИК

Ползването на услугите на НАП с квалифициран електронен подпис (КЕП) или персонален идентификационен код (ПИК) след регистрация дава някои предимства:

 • Размерът на задълженията е видим преди извършване на плащането;
 • Автоматично попълване на данните за идентификация на лицето и вида на задълженията, които желаете да платите;
 • История на плащанията, които са извършени от вас чрез използване на услугата.

 

**Публикацията е създадена с финансовата подкрепа на Български фонд на жените. Тя не отразява становището на БФЖ и организацията не носи отговорност за нея.