Нов доклад на „Оксфам“ разкрива злоупотреби на българските власти спрямо мигранти и бежанци

Мигранти, преминаващи през България по пътя си към западна Европа, твърдят, че са били малтретирани от служители на реда. Това се казва в доклад на Центъра за човешки права в Белград. Заключенията в него се основават на разговори с над 100 бежанци, разкриващи редица случаи на предполагаеми полицейските побои на сръбско-българската граница, както и в затворените центровете за временно настаняване на бежанци в България. Проучването е финансирано от британската организация „Оксфам“ и беше публикувано днес.

Интервюираните хора, повечето от които са от афганистански, сирийски и иракски произход, разказват за физическо насилие, изнудване, грабежи, заплахи за депортиране и нападения от полицейски кучета. По-голямата част от предполагаемите злоупотреби, извършени от страна на полицейските власти, са се случили в гранични райони, най-често на границата с Турция. Всички интервюирани бежанци, с изключение на тези, които не са имали никакъв контакт с полицията, разказват за един или друг вид злоупотреба.

Тези злоупотреби включват:

  • Група от около 10 мигранти сигнализират, че са станали свидетели на полицай, опрял пистолет до челото на бежанец, около когото лежали хора, видимо в безсъзнание. Изплашени от видяното, свидетелите побегнали и се опитали да се скрият. Полицията обаче ги настигнала, пребила ги и им отнела всички ценни вещи, храна и вода. По-късно, в близост до сръбската граница, полицейски служители пуснали кучета срещу бежанците. Чули се изстрели. Вследствие, седем човека изчезнали от пътуващата група и оттогава никой не е успял да осъществи контакт с тях.
  • Двама афганистански мъже заявили, че полицаи са стреляли срещу група бежанци, за да предотвратят бягството им, като двама са били ранени.
  • Голяма група малолетни са дали показания за това, как са били спрени от шестима полицейски служители, които са ги заплашили с огнестрелни оръжия и кучета, за да ги принудят да се върнат обратно към турската граница. Макар 17 от бежанците, пътуващи в тази група, да са успели да избягат, 15 са били задържани, а един – прострелян в крака.
  • Мъж от афганистански произход разказал, че е бил бит с пистолет от служител на реда.

Интервютата са проведени в Димитровград (Сърбия), в близост до българската граница, където около 200 души я пресичат всеки ден.

Този тип разкази са потвърдени и от други организации за защита на човешките права, като Българския хелзинкски комитет, намиращ се в София.

„Оксфам“ и Центъра за човешки права в Белград призовават българските власти да разследват обвиненията за тези злоупотреби и да гарантират зачитането на човешките права на бежанците и мигрантите от страна на полицейските органи по време на гранични операции.

„Хората, пристигащи в Сърбия вече 5 месеца споделят тези ужасяващи истории за злоупотреби и малтретиране, на които са били подложени в България. Докладът ще послужи за сигнал към света относно това, което изглежда се случва в България всеки ден. Възмутителното и шокиращо малтретиране на хора, бягащи от бедност, нищета и въоражени конфликти, е напълно неприемливо, особено когато това се случва на територията на държава от Европейския Съюз. Призоваваме за независимо разследване на редицата инциденти в България и настояваме българското правителство да заклейми и осъди нарушаването на основните човешки права на територията си по възможно най-ефективен начин“, каза Николина Милич от Центъра за човешки права в Белград.

Стефано Балдини, Директор на „Оксфам“ за югоизточна Европа, смята, че към бежанците, пристигащи в Европа, трябва да се отнасяме с уважение. Те имат право на защита и не бива да стават жертви на бруталност и ксенофобия. „Всички тези разкази дават една доста пълна и последователна представа за предполагаемите извършени нарушения. Във връзка с докладваните сигнали за злоупотреба Европейският Съюз е длъжен да се намеси и да предприеме конкретни действия за защитата на основните човешки права в рамките на границите си“, допълва той.

Бежанците и мигрантите, прииждащи към Европа, са изправени пред неизвестност и редица практически трудности – от липсата на основна информация относно средствата и местата за помощ, от които могат да се възползват, до рисковете от трафик на хора и контрабанда на мигранти, на които биват подложени.

Програмата на „Оксфам“ се занимава и с правозащитна дейност и застъпничество и предоставя информация на бежанци и мигранти относно това, каква помощ и защита им се полага, както и къде могат да я получат.