Информация за медицински специалисти от Украйна

UA/BG

UA

Медичні професії в Болгарії регулюються. Для того щоб практикувати, лікарі та медичні працівники з України повинні спочатку скласти іспит з болгарської мови, потім пройти процедуру прирівнювання своїх дипломів до вимог, що діють для всього Європейського союзу, а також стати членами відповідних професійних організацій – Болгарської медичної асоціації, Болгарської стоматологічної асоціації та Болгарської асоціації медичних працівників.

Перший етап – це складання іспиту з болгарської мови, після чого всі медики з України можуть почати працювати в болгарських лікарнях на посаді «помічника санітарного лікаря». Це надасть їм можливості практикувати свою професію, хоча й з обмеженими повноваженнями, доки вони не складуть відповідні іспити, щоб мати право практикувати в державі-члені ЄС, якою є Болгарія.

Перед тим як скласти іспит з болгарської мови медичні спеціалісти з України мають можливість працювати доглядачами. Деякі лікарні Болгарії вже пропонують роботу українським медикам, водночас зобов’язуючись допомогти в організації навчання болгарською мовою, а також процедурі прирівнювання дипломів.

Центр оцінювання в дошкільній та шкільній освіті (ЦОПУО) організовує та проводить іспити на підтвердження знання болгарської мови та професійної термінології болгарською мовою іноземцями для практикування медичної професії в Республіці Болгарія.

Іспити організовуються та проводяться відповідно до Постанови № 15 від 13.12.2005.

Наступний іспит з болгарської мови відбудеться 14 липня 2022 року.

Міністерство освіти і науки готове провести іспит у серпні, якщо Медична, Стоматологічна та Фармацевтична спілки підтвердять своїх представників в іспитовій комісії.

Актуальну інформацію про майбутні іспити можна знайти на сайті Центру оцінювання дошкільної та шкільної освіти в рубриці Діяльність – Іспити з болгарської мови – Іспити з болгарської мови для медичних працівників.

 

ІНФОРМАЦІЯ ПРО МАЙБУТНІЙ ІСПИТ З БОЛГАРСЬКОЇ МОВИ ДЛЯ МЕДИКІВ З УКРАЇНИ

Приклад програми-конспекту для самопідготовки можна знайти ТУТ.

Приклад тесту зі спеціальності «Медицина» з правильними відповідями можна знайти ТУТ.

Приклад тесту для спеціальності Стоматологія з правильними відповідями можна знайти ТУТ.

Приклад тесту для спеціальності Фармація з правильними відповідями можна знайти ТУТ.

Заявники повинні подати такі документи:

 1. Бланк заявки (посилання ТУТ) згідно ст. 4 Постанови;
 2. Копія дійсного болгарського документа, що посвідчує особу, або закордонного паспорта;
 3. Копія диплома про медичну освіту разом з додатком з оцінками до нього;
 4. Інші документи, що посвідчують особу кандидата, у разі розбіжностей у іменах, якщо небхідно, декларація про ідентичність імен, свідоцтво про цивільний шлюб тощо.

Усі документи, видані іноземною мовою, мають бути легалізовані, а копія диплома про відповідну медичну освіту разом із додатком з оцінками до нього –нотаріально завірена.

Кандидати, які здобули вищу освіту в Республіці Болгарія, зобов’язані подати нотаріально засвідчену копію свого Диплому про відповідну медичну освіту та додаток до нього.

Громадяни держав-членів ЄС, які здобули професійну кваліфікацію з регульованої медичної професії в Республіці Болгарія, не складають іспит для підтвердження знання болгарської мови та професійної термінології болгарською мовою для практикування медичної професії.

З додатковими питаннями щодо порядку встановлення володіння болгарською та професійною термінологією болгарською мовою можна звертатися до відповідних вищих навчальних закладів, які проводять навчання за медичними спеціальностями, та Міністерства охорони здоров’я (електронна пошта: delovodstvo@mh.government.bg).

Кандидати можуть подати свої документи особисто, надіслати їх поштою Болгарії (Български пощи) або кур’єрською компанією за адресою:

Център за оценяване в предучилищното и училищното образование (ЦОПУО)

1113 гр. София, бул. „Цариградско шосе“ № 125, бл. 5, ет. 2

АБО

принести їх на місце, запечатаними в конверт, та опустити до поштової скриньки ЦОПУО, у вестибюлі будинку за адресою бул. Цариградське шосе, 125, бл. 5.

Кандидати, які успішно склали іспит, отримують готові сертифікати на місці в ЦОПУО (кім. 209) або кур’єрською компанією «Speedy» за свій рахунок. Для цього вони повинні заявити це на електронну пошту: ckoko@mon.bg, надіславши наступну інформацію: імена одержувача, вхідний номер, точну адресу та контактний телефон.

Час прийому для подачі документів, отримання сертифікатів та довідок:

з 9:30 до 17:00 (обідня перерва з 12:30 до 13:30).

Дата та місце майбутнього іспиту:

14 липня 2022 року (четвер) з 09:30 в Національному центрі STEM (колишній Центр підготовки студентів до Олімпіади), бульвар Драгана Цанкова, 21А (карту можна подивитися ТУТ).

Кінцевий термін подачі документів: 07.07.2022 до 17:00.

Документи, подані після зазначеного терміну, обробляються для наступної оголошеної дати іспиту.

Згідно з чинними правилами, особи, яким було відмовлено у видачі сертифіката, мають право повторно скласти іспит не раніше ніж через чотири місяці після дати попереднього іспиту. Наразі готуються зміни, які дозволять повторну появу в більш короткі терміни.

Заявники повинні мати при собі дійсний документ, що посвідчує особу.

Національний STEM-центр розташований у Софії, на бул. Драгана Цанкова, 21А, навпроти будівлі Interpred, за високими дипломатичними будівлями. Від станції метро «Жоліо-Кюрі» потрібно перейти до протилежного кута на перехресті (навпроти Interpred), продовжити рух по вулиці Жоліо-Кюрі до перехрестя з вулицею Дімітра Гічева і повернути праворуч. Вхід з вулиці Дімчо Дебелянова, 7. GPS координати: 42.671361 23.353472.

Для отримання додаткової інформації:

тел. (02) 970 56 11, (02) 970 56 25, або e-mail: ckoko@mon.bg

 

КУРСИ БОЛГАРСЬКОЇ МОВИ

Нижче наведена інформація про курси болгарської мови для медиків. При наявності додаткової інформації стаття буде доповнена.

 • Перший спеціалізований курс є результатом спільних зусиль Варненської асоціації «Гіпофіз», Медичного університету – Варна та Фонду «За доброто». Курс розпочався 26 червня і триватиме 20 днів, оскільки вже запланований іспит з болгарської мови для медиків має відбутися в середині липня.
 • Ще одну можливість курсів болгарської мови для медиків організовує Представництво Верховного комісара ООН у справах біженців (ВКБ ООН) у Болгарії. Курс буде організовано таким чином, щоб учасники склали іспит у середині жовтня 2022 року. ВКБ ООН та його партнери нададуть допомогу у пошуку роботу після успішного складання іспиту. Тривалість та форма проведення курсоів (у прямому ефірі чи онлайн) буде визначено на онлайн-зустрічі зі студентами відповідно до їхніх можливостей та бажань. Якщо ви хочете приєднатися до курсу, заповніть цю реєстраційну форму до 4 липня.

 

**Публікація створенa за фінансової підтримки Болгарського жіночого фонду (БФЖ). Вона не відображає думку БФЖ і організація не несе за це відповідальності.
 

__________________________

BG

Медицинските професии в България са регулирани. За да практикуват лекарите и професионалистите по здравни грижи от Украйна трябва първо да държат изпит по български език, след това да изминат и процедурата по приравняване на дипломите си към изискванията, валидни за целия Европейски съюз, а накрая да станат членове на съответните съсловни организации – Български лекарски съюз, Български зъболекарски съюз и Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи.

Първият етап е полагането на изпит по български език, след който всички медици от Украйна могат да започнат работа в български лечебни заведения на позиция „здравен асистент“. Това би им дало възможност да практикуват професията си, макар и с ограничени правомощия, докато положат съответните изпити, за да имат право да практикуват в страна-членка на ЕС, каквато е България.

Преди да са положили изпит по български език медицинските специалисти от Украйна имат възможност да работят като болногледачи. Някои болници в България вече предлагат работа на медици от Украйна като в същото време се ангажират да съдействат за организиране на обучение по български език, както и за процедурата по приравняване на дипломите.

Центърът за оценяване в предучилищното и училищното образованиe организира и провежда изпитите за установяване на владеенето на български език и професионална терминология на български език от чужденците за упражняване на медицинска професия в Република България

Изпитите се организират и провеждат съгласно Наредба № 15 от 13.12.2005 г.

Следващият изпит по български език ще бъде проведен на 14 юли 2022 г.

Министерството на образованието и науката има готовност за провеждане на изпит и през месец август, ако от Лекарския, Стоматологичния и Фармацевтичния съюзи потвърдят свои представители в изпитната комисия.

Актуална информация за предстоящите изпити може да намерите на уебстраницата на Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование в графата Дейности – Изпити по български език - Изпити по български език за медицински специалисти.

 

ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРЕДСТОЯЩИЯ ИЗПИТ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК ЗА МЕДИЦИ ОТ УКРАЙНА

Примерна програма-конспект за самоподготовка може да намерите ТУК.

Примерен тест за специалност Медицина, придружен с ключ за верните отговори можете да намерите ТУК.

Примерен тест за специалност Дентална медицина, придружен с ключ за верните отговори можете да намерите ТУК.

Примерен тест за специалност Фармация, придружен с ключ за верните отговори можете да намерите ТУК.

Кандидатите трябва да подадат следните документи:                                                  

 1. Заявление по образец (изтегляне ТУК ) съгласно чл. 4 от Наредбата;
 2. Копие на валиден български документ за самоличност или международен паспорт;
 3. Копие на дипломата за медицинско образование заедно с приложението с оценки към нея;
 4. Други документи, удостоверяващи самоличността на кандидата, в случай че има несъответствия в имената – при необходимост – декларация за идентичност на имена, свидетелство за сключен граждански брак и пр.

Всички документи, издадени на чужд език, трябва да бъдат легализирани, а копието от дипломата за съответното медицинско образование заедно с приложението с оценки към него – и нотариално заверени.

Кандидатите, завършили висше образование в Република България, са длъжни да представят нотариално заверено копие на Дипломата си за съответното медицинско образование и приложението към нея.

Гражданите на държави-членки на ЕС, придобили професионална квалификация по регулирана медицинска професия в Република България, не полагат изпит за установяване на владеенето на български език и професионалната терминология на български език от чужденците за упражняване на медицинска професия . 

За допълнителни въпроси относно реда за установяване владеенето на български език и професионалната терминология на български език може да се обръщате към съответните висши училища, провеждащи обучение по медицински специалности, и Министерство на здравеопазването (имейл: delovodstvo@mh.government.bg).

Кандидатите могат да подават документите си лично, да ги изпратят по Български пощи или по куриерска фирма на адрес:

Център за оценяване в предучилищното и училищното образование (ЦОПУО)

1113 гр. София, бул. „Цариградско шосе“ № 125, бл. 5, ет. 2

ИЛИ

да ги донесат на място, запечатани в плик, и да ги пуснат в пощенската кутия на ЦОПУО, в преддверието на сградата на бул. „Цариградско шосе“ № 125, бл. 5.

Успешно издържалите изпита кандидати получават готовите си удостоверения на място в ЦОПУО (стая 209) или по куриерска фирма „Спиди“, за тяхна сметка. За целта трябва да го заявят на e-mail: ckoko@mon.bg, като изпратят следните данни: имена на получателя, входящ номер, точен адрес и телефон за връзка.

Приемно време за подаване на документи, получаване на удостоверения и справки: от 9:30 до 17:00 ч. (обедна почивка от 12:30 до 13:30 часа).

Дата и място на провеждане на  предстоящия изпит: 14 юли 2022 г. (четвъртък) от 09:30 часа в Национален STEM център (бивш Център за подготовка на ученици за олимпиади), бул. „Драган Цанков“ 21А (карта можете да видите ТУК).

Краен срок за подаване на документи: 07.07.2022 г. до 17:00 ч.

Документи, подадени след посочения краен срок, се обработват за следващата обявена изпитна дата.

Според сега действащите правила, лицата, на които е отказано издаване на удостоверение, имат право отново да се явят на изпит не по-рано от четири месеца след датата на предходния изпит. В момента се подготвят промени, които да дадат възможност за повторно явяване в по-кратки срокове.

Kандидатите задължително трябва да носят със себе си валиден документ за самоличност.

Националният STEM център се намира в гр. София, бул. „Драган Цанков“  21А, срещу „Интерпред“, зад високите дипломатически блокове. От спирката на метростанция „Жолио Кюри“ трябва да се пресече към срещуположния ъгъл на кръстовището (противоположно на „Интерпред“), да се продължи надолу по ул. „Жолио Кюри“  до пресечката с ул. „Димитър Гичев“ и да се завие надясно. Входът е откъм ул. „Димчо Дебелянов“ № 7. GPS координати: 42.671361 23.353472.

За допълнителна информация:

тел. (02) 970 56 11, (02) 970 56 25, или на e-mail: ckoko@mon.bg

 

КУРСОВЕ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК

Долу представяме информация за курсовете по български език за медици. При наличие на допълнителна информация статията ще бъде допълнена.

 • Първият специализиран курс от тях е резултат от съвместните усилия на варненската Асоциация „Хипофиза“, Медицински университет – Варна и фондация „За доброто“. Курсът започна на 26 юни и е с продължителсност 20 дни, тъй като вече насроченият изпит по български език за медици е предвидено да се проведе в средата на юли.
 • Следваща възможност за включване в курсове по български език за медици се организира от представителството на Върховния комисариат по бежанците към ООН в България. Курсът ще бъде организиран така, че участниците да се явят на изпит в средата на октомври 2022 г. ВКБООН и партньорите му ще окажат съдействие за намиране на подходяща работа след успешното вземане на изпита. Продължителността и формата на заниманията в курса (на живо или онлайн) ще бъдат определени в онлайн среща с курсистите според техните възможности и желания. Ако желаете да се включите в курса, попълнете тази регистрационна форма до 4 юли.

 **Публикацията е създадена с финансовата подкрепа на Български фонд на жените. Тя не отразява становището на БФЖ и организацията не носи отговорност за нея.