Закінчується термін дії програми розміщення українців під тимчасовим захистом у Болгарії

Залишилось лише три дні до завершення гуманітарної програми з розміщення українських біженців, яка організована та фінансована рішенням Ради міністрів. На сьогоднішній день немає рішення уряду про його відновлення, а також немає офіційної інформації про те, що буде з понад 18 тисячами людей у ​​вразливому становищі, які зараз розміщені в готельних базах за умовами програми.

«Програма гуманітарної допомоги переміщеним особам з України, яким надано тимчасовий захист у Республіці Болгарія» була створена навесні з метою кризового розміщення вимушено переміщених громадян України, яким надано тимчасовий захист у Болгарії, а потім вона була двічі продовжена.

Останній затверджений період закінчується в понеділок - 31 жовтня 2022 року.

Сьогодні останній робочий день перед цією датою, а офіційної інформації про те, що чекає на людей, які розміщені за цією програмою, наразі немає. За даними Мінтуризму від 17 жовтня, йдеться про понад 18 тисяч осіб.

Після розпуску в серпні Оперативно-координаційної групи, створеної останнім урядом, тимчасовий уряд призначив новий орган лише 1 жовтня. Проте в ньому представлені лише державні інституції, а організації, які працюють з українцями, які шукають та отримують захист у нашій країні, не мають доступу до процесу прийняття рішень. Діалог на цю тему між виконавчою владою та громадянським сектором критично порушений.

Водночас наближаючи терміни знову можуть привести до гуманітарної кризи, якій можна запобігти, і в якій організації громадянського суспільства та волонтери є єдиним надійним джерелом підтримки для тих, хто тікає від війни в Україні.

Інформація про те, що буде гарантоване розміщення осіб з вразливих груп, для нас вкрай недостатня, а особливо для самих біженців. Мова йде про людей із вразливих груп – відповідно до закону, це малолітні або неповнолітні, малолітні та неповнолітні без супроводу батьків, люди з інвалідністю, люди похилого віку, вагітні жінки, батьки-одинаки з неповнолітніми дітьми, жертви торгівлі людьми, особи з важким станом здоров’я, особи з психічними розладами та особи, які зазнали тортур, зґвалтування чи інших тяжких форм психічного, фізичного чи сексуального насильства.

Станом на сьогодні немає ні плану розселення цих людей, ні інформаційної кампанії серед українських біженців. Очікується, що їх знову направлять на відомчі бази, але не зрозуміло, як буде організовано розподіл людей між наявними місцями в цих пунктах відпочинку, хто куди поїде, коли і ким ким вони ким вони будуть транспортуватися до цих місць.

Незрозуміло, де будуть розміщені люди з вразливої групи, якщо виявиться, що на цих станціях відпочинку немає вільних місць.

З особливою тривогою слідкуємо за можливістю повторного прийняття рішення про використання фургонів т.зв. Розподільчого центру в Елхово. Нагадуємо нашу літню заяву про те, що спеціальний будинок для примусового розміщення нелегально перебуваючих іноземців Управління міграції МВС абсолютно непридатний з жодної точки зору навіть для короткострокового перебування людей, більшість з яких складають люди похилого віку, матері та діти.

Ми закликаємо Раду Міністрів негайно взяти на себе обов’язки, перелічені в Законі про притулок та біженців, і прийняти необхідні рішення, щоб запобігти паніці та новій гуманітарній кризі.