Как да се запиша при общопрактикуващ лекар в България?

UA/BG
UA
Як записатися до лікаря загальної практики в Болгарії?
 
Медичне страхування
 
Обов'язкове медичне страхування в Болгарії забезпечує базовий пакет медичних заходів, гарантований бюджетом Національного фонду медичного страхування (Национална здравноосигурителна каса НЗОК). Національне агентство доходів (Националната агенция за приходите НАП) збирає кошти від внесків на обов'язкове медичне страхування.
 
Державне агентство у справах біженців (Държавната агенция за бежанците – ДАБ) подає Національному агентству доходів дані про медичне страхування осіб з тимчасовим захистом, які здійснюються за рахунок коштів державного бюджету. Кожна особа з тимчасовим захистом, як застрахована особа в Болгарії, має право на отримання медичної/стоматологічної допомоги та ліків через НЗОК. Період, протягом якого болгарська держава може надати вам медичне обслуговування, становить:
 • на 90 днів - якщо вам виповнилося 18 років і до 63 років для жінок і до 65 років для чоловіків;
 • на весь термін тимчасового захисту в Болгарії - якщо вам не виповнилося 18 років, а також старше 63 років для жінок і старше 65 років для чоловіків
 
 
Статус медичного страхування
 
ДАБ має зобов’язання надсилати дані про осіб з тимчасовим захистом до НАП. З надходженням інформації в систему права людей з тимчасовим захистом прирівнюються до прав тих, хто має медичне страхування, і статус медичного страхування кожного оновлюється щодня опівночі. Якщо дані подані агентством до НАП і вже з’являться в системі, при пред’явленні реєстраційної картки для тимчасового захисту біженці можуть отримати довідку про свої права на медичне страхування в будь-якому офісі обслуговування клієнтів НАП в Болгарії.
 
За цим посиланням ви можете перевірити свій статус медичного страхування на сайті НАП, ввівши ваш особистий номер іноземця (личен номер на чужденец - ЛНЧ) та дату народження.
 
Якщо у вас є тимчасовий захист, але ваших даних ще немає в системі, ви можете описати свою проблему в електронному листі до Державного агентства у справах біженців sar@saref.government.bg, надіслати сигнал на електронну адресу урядового порталу support@ukraine.gov.bg або зателефонуйте на гарячу лінію Болгарського гельсінського комітету за тел. 0888 819745.
 
Як застрахована особа Ви можете обрати лікаря загальної практики (ЛЗП) у медичному закладі первинної амбулаторної медичної допомоги, який уклав договір з НЗОК, на всій території країни.
 
Пошук ЛЗП
 
Щоб знайти лікаря загальної практики за місцем проживання, введіть район та муніципалітет за цим посиланням на сайті НЗОК.
 
Згідно із законом, лікар загальної практики не може відмовити особі у реєстрації, якщо вона надала постійну реєстраційну форму, але через завантаженість або з інших причин лікар загальної практики може відмовити вам у реєстрації, тому ми рекомендуємо вам звернутися до лікаря і погодите з ним Вашу реєстрацію.
 
Реєстрація на місці
 
Після того, як ви домовились з ЛЗП та дізнались про години його прийому, ви можете зареєструватися на місці в його кабінеті.
 
Реєстрація онлайн
 
Ви також можете зареєструватися онлайн до лікаря загальної практики через Персоналізовану інформаційну систему (ПИС) НЗОК, якщо у вас є електронний підпис для підписання реєстраційної форми для вибору лікаря загальної практики.
Бланки для вибору лікаря загальної практики можна взяти на сайті НЗОК за посиланням «Реєстраційні форми для вибору лікаря загальної практики».
 
Загальна інформація про ЛЗП
 
Лікар загальної практики може призначити необхідні спеціалізовані лікувально-діагностичні дослідження.
Високоспеціалізовані лікувально-діагностичні дослідження призначаються лікарями-спеціалістами.
Імунізацію та реімунізацію дітей рекомендується проводити лікарем загальної практики згідно з Календарем щеплень Республіки Болгарія або лікарями в кабінетах імунізації регіональних інспекцій охорони здоров’я (РЗИ).
 
Якщо випадок невідкладний, пацієнтам необхідно звертатися до служби екстреної допомоги: травмпункту медичного закладу або Швидкої допомоги за телефоном 112.
 
Зміна лікаря загальної практики
 
Змінити лікаря загальної практики можна в наступних випадках:
 • за Вашим бажанням кожного календарного року в період з 1 по 30 червня та з 1 по 31 грудня.
 • якщо обраний Вами лікар загальної практики не може надати первинну амбулаторну допомогу або медичний заклад, в якому він працює,
 • якщо він не має договору з РЗОК,
 • якщо його поточна адреса зміниться, він має право на нові постійні вибори в будь-який час року.
Лікар загальної практики зобов’язаний надати Вам медичну допомогу з дати відбору, включивши Вас до свого списку пацієнтів з цієї дати.
 
 
**Публікація створенa за фінансової підтримки Болгарського жіночого фонду (БФЖ). Вона не відображає думку БФЖ і організація не несе за це відповідальності.
 _____________________
 
BG
 
Как да се запиша при общопрактикуващ лекар в България?
 
Здравно осигуряване
 
Задължителното здравно осигуряване в България предоставя основен пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Националната агенция за приходите (НАП) събира средствата от задължителните здравноосигурителни вноски.
 
Държавната агенция за бежанците подава данни в Националната агенция за приходите за здравното осигуряване на лицата с временна закрила, които се осигуряват за сметка на държавния бюджет. Всяко лице с временна закрила, като здравноосигурено лице в България, има право да получава медицинска/дентална помощ и лекарства по линия на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Срокът, за който българската държавата може да ви осигурява здравно, е:
 • за 90 дни - ако сте на възраст на и над 18 години и до 63 години за жени и до 65 години за мъже;

 • за целия срок на временната закрила в България - ако сте на възраст до 18 години, както и над 63 години за жени и над 65 години за мъже.

Здравноосигурителен статус
 
Агенцията за бежанците има ангажимент да изпраща данните за лицата с временна закрила в НАП. След като информацията постъпи в системата, правата на хората с временна закрила се приравняват с правата на здравноосигурените, като здравният статус на всеки се актуализира в полунощ всеки ден. Ако са подадени от агенцията към НАП, и вече фигурират в системата, с представяне на регистрационна карта за временна закрила, бежанците могат да получат удостоверение за здравните си права от всеки офис за обслужване на клиенти на НАП в България.
 
На този линк може да проверите вашият здравноосигурителен статус на сайта на НАП, като въведете Вашия ЛНЧ и датата на раждане.
Ако вие имате временна закрила, но данните ви все още не фигурират в системата, може да опишете проблема си в имейл до Държавната агенция за бежанците sar@saref.government.bg, да подадете сигнал на имейл адреса на правителствения портал support@ukraine.gov.bg или да се обадите на горещата линия на БХК на тел. 0888 819745.
 
Като здравноосигурено лице, вие може да изберете общопрактикуващ лекар (ОПЛ) в лечебно заведение за първична извънболнична медицинска помощ, сключил договор с НЗОК, на територията на цялата страна.
 
Намиране на ОПЛ
 
За да потърсите ОПЛ по Вашето местоживеене, въведете област и община на този линк на сайта на НЗОК.
 
По закон, общопрактикуващият лекар няма право да откаже да включи лицето в регистъра си, ако е предоставило регистрационна форма за постоянен избор. Поради натовареност или друга причина обаче, ОПЛ може да ви откажат да ви запишат, затова ви препоръчваме преди записването да се свържете с лекаря и да съгласувате записването си при него.
 
Регистрация на място
 
След като направите уговорка с ОПЛ и разберете кои са приемните му часове, регистрацията може да извършите на място в кабинета му.
 
Регистрация онлайн
 
Също така може да се регистрирате и онлайн при ОПЛ чрез Персонализираната информационна система (ПИС) на НЗОК, ако имате електронен подпис, с който да подпишете регистрационната форма за избор на личен лекар.
 
Формулярите за избор на общопрактикуващ лекар могат да се изтеглят от сайта на НЗОК на този линк „Регистрационни форми за избор на общопрактикуващ лекар“.
Справка за общопрактикуващите лекари в най-големите градове, сключили договор с НЗОК, можете да намерите и в правителствения портал.
 
Обща информация за ОПЛ
 
Общопрактикуващият лекар може да назначава необходимите специализирани медико-диагностични изследвания.
Високоспециализирани медико-диагностични изследвания (ВСМДИ) се назначават от лекари специалисти.
 
Имунизациите и ремунизациите на децата е препоръчително да се извършват от общопрактикуващия лекар съобразно Имунизационния календар на Република България или от лекари в имунизационните кабинети на регионалните здравни инспекции (РЗИ).
Ако случаят е спешен, пациентите следва да се обърнат към структурите на спешна помощ: спешен кабинет в лечебно заведение или към Бърза помощ на телефон 112.
 
Смяна на личен лекар
 
Може да смените общопрактикуващия си лекар при следните обстоятелства:
 • по ваше желание всяка календарна година в периода от 1 до 30 юни и от 1 до 31 декември.

 • ако избраният от вас общопрактикуващ лекар няма възможност да оказва първична извънболнична помощ или лечебното заведение, в което той работи,

 • ако той няма сключен договор с РЗОК,

 • при промяна на настоящия му адрес има право на нов постоянен избор по всяко време на годината.

Общопрактикуващият (личният) лекар е длъжен да ви окаже медицинска помощ от датата на избора, като ви включи в пациентската си листа от тази дата.
 
**Публикацията е създадена с финансовата подкрепа на Български фонд на жените. Тя не отразява становището на БФЖ и организацията не носи отговорност за нея.